هر بانکی در ایران چه سودی به هر حسابی میده؟

 

هر بانک چه سودی به حساب های سپرده کوتاه مدت و بلند مدت می دهد؟

در پی بحث و گفتگو در دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد تهران جنوب در دانشگده ها معماری برآن شدیم تا نرخ های سودهای بانکی سال 97 را یکبار برای دانشجویان عزیز که می خواهند پول هایشان را در بانک بگذارند تشریح کنیم.

از ابتدا ببینیم ماجرای سودها چه بود؟

نرخ سود بانک ها در سال 95 چقدر بود؟

 در سال ۱۳۹۵ بانک مرکزی ایران نرخ سود حساب های کوتاه‌مدت عادی سپرده‌ها و حساب های بانکی را برای بانک‌های دولتی بین۱۰ درصد تا ۱۵ درصد و نرخ سود سپرده‌گذاری حساب های بلندمدت مثل یکساله و چندساله را ۱۵ تا ۱۵٫۵ درصد اعلام کرد.

همچنین در سال ۱۳۹۵ نرخ سود کوتاه‌مدت حساب های بانکی برای بانک‌های غیردولتی و موسسه‌های اعتباری که معرف حضورتان هستند به ترتیب ۷ تا ۲۱ درصد و نرخ سود سپرده‌گذاری بلندمدت بین ۱۵ تا ۲۱ درصد از سوی بانک مرکزی اعلام شده بود.

این سودها در سال 96 قطع شدند

به علت رقابت ناسالم بانک‌ها در جذب سپرده‌های کوتاه‌مدت(روزشمار) و افزایش سهم سپرده‌های روزمره از سپرده‌های بانکی طی سال ۱۳۹۵، بانک مرکزی در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ اقدام به حذف نرخ سود ویژه کوتاه‌مدت سپرده‌های بانکی و کاهش نرخ سود سپرده‌های بلندمدت به ۱۵ درصد کرد.

کاهش نرخ سود در سال 96

در تابستان سال ۱۳۹۶ بر اساس مصوب شورای پول و اعتبار نرخ کوتاه‌مدت(روزشمار) سپرده‌ها ۱۰ درصد و نرخ بلندمدت ۱۵ درصد اعلام شد. از آن زمان تاکنون دیگر شورای پول و اعتبار مصوبه‌ای مرتبط با نرخ سود نداشته است.

اما در پی التهاب بازارهای مالی طی چند ماه اخیر خبرهایی مبنی بر افزایش نرخ سود بانکی در جهت جذب نقدینگی ازسوی برخی رسانه‌ها مطرح شد که هر روز بیشتر رنگ واقعیت به خود می‌گیرد.

نرخ سود در بانک‌ها چقدر است؟

این نرخ ها را یک خبرنگار بعنوان یک مشتری از بانک ها درشهریور سال 97 پرسیده است :

خبرها ناشی از افزایش سود های سپرده های بانکی در آینده برای جذب نقدینگی موجود در جامعه توسط بانک ها و کاهش تورم این روزها است.

نام بانک نرخ سود کوتاه‌مدت نرخ سود سپرده بلند مدت نرخ سود صندوق سرمایه‌گذاری توضیحات بانک
بانک مسکن ۱۰% ۱۵%۱۶%(سپرده ۵۰ میلیون تومان به بالا) ۲۰% تا ۲۵%  
بانک آینده ۱۰% ۱۵%   اطلاع از نرخ ویژه سپرده‌ها تنها با مراجعه به شعب بانک
بانک پاسارگارد ۱۰% ۱۵%   هفته آینده احتمالا نرخ‌ها افزایش می‌یابد
بانک سپه  ۱۰% ۱۵%۱۸%(۳۰۰ میلیون تومان به بالا)   احتمال افزایش نرخ سود بانکی در هفته بانکداری (شهریور ماه)
بانک تجارت  ۱۰% ۱۵%۲۰%(۱۰۰ میلیون تومان به بالا)    
بانک صاردات  ۱۰% ۱۵% ۱۸%  
بانک ملی ۱۰% ۱۵% ۱۸%  
بانک پارسیان  ۱۰% ۱۵% ۲۱% اطلاع از نرخ ویژه سپرده‌ها تنها با مراجعه به شعب بانک
بانک سامان ۱۰% ۱۵%۱۹٫۵% (۵۰ میلیون تومان به بالا) ۱۶%  
بانک سرمایه  ۱۰% ۱۵%۱۹% (۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان)  

 

۲۰% (۳۰ میلیون تومان به بالا)

   
بانک شهر  ۱۰% ۱۵%۲۰% (۱۰۰ میلیون تومان به بالا) ۲۰%  
منبع : تجارت نیوز
زمان احمدی نژاد سودهای بانکی افزایش چشمگیری پیدا کرد و حتی 25 درصد نیز به مردم داده می شد. همان زمان استارت نابودی اقتصاد کشور خورد و افراد بی سواد در بانک ها عده ای را پولدار کردند و کل مردم را فقیرتر! در زمان روحانی سودهای بانکی کمتر شدند و ماکزیمم 15 درصد را داریم اما دیگر اقتصاد نابود شده و مملکن صدها سال دوباره به عقب رفته . تحریم ها هم کمر اقتصاد را شکاند و قیمت دلار فعلا به 18 هزار تومان رسیده . حوادث بد همانند گران شدن بنزین و کشتار مردم و ویروس کرونا نیز به این اوضاع اشفته دامن زدند و بانک ها و ارگان ها و موسسات و خودروسازی ها و هواپیمایی ها عملا ورشکسته هستند و فقط با تزریق پول نفت سرپا هستند. درصورت صفر شدن درامد نفت بر اثر تحریم ها دولت شروع نی کند به گران کردن بنزین و دلار و خودرو و کالا ها و گرفتن عوارض و مالیات سنگین از مردم و این به فقیرتر شدن ملت ایران در سال 99 منجر می شود . هدف جهش تولید است اما به جهش قیمت ها منجر می شود و یک سال تلخ دیگر برای ایرانیان رقم خواهد خورد.