معماری چیست و معمار کیست؟

ساختمان های معماری مدرن

معمار , معماری , آرشیتکت , عباراتیست که امروزه به حرفه ای مربوط است که به ساخت و ساز ساختمان ها و خانه ها و تاسیسات شهری مربوط می شود. دیگر مثل قدیم نمی توان صفر تا صد ساخت یک خانه را به یک سرکارگر و چند عمله بنا سپرد و در نهایت یک خانه با دیوارهای آجری کج و معوج زشت و اندازه های غیراستاندارد چشمی نهایت یک یا دو طبقه تحویل گرفت.

معمولا در سالیان اخیر کسی در شهرهای بزرگ و پرجمعیت کمتر از 4 طبقه مسکونی خانه نمی سازد و بالاتر از آن هم اجازه ساخت ندارد و تقریبا اکثر ساختمان های مسکونی امروزه 4 طبقه مسکونی با پارکینگ و انباری و حیاط و پشت بام و سایر تاسیسات دارند. یعنی مضربی از 4 خانواده را در خود جا می دهند. یا 4 یا 8 یا 12 و بیشتر بنا به واحدهای هر طبقه.

با توجه به گرانی زمین و کوچک بودن زیربنا معمولا همان 2 واحدی 4 طبقه یا به عبارتی 8 خانواده در یک ساختمان نوساز جا میگیرند.پس در یک کوچه معمولی با 100 پلاک خانه در دوطرف کوچه یعنی 50 خانه در هر طرف در مجموع 100*8 یا 800 خانواده زندگی می کنند. اگر هر خانواده را بطور میانگین 3 نفره حساب کنیم و با میانگین یک خودرو. 2400 نفر را می توان در هر کوچه معمولی 100 خانه ای ساکن کرد.

البته این فقط یک آمار تقریبی خوشبینانه است.زیراکه اولا همه خانه ها هنوز بازسازی نشده اند و هنوز خانه های قدیمی و بعضا یک یا دوطبقه بسیاری در تهران و سایر شهرها وجود دارد که قابلیت تجدید بنا دارند. دوما شاید نزدیک به 50% خانه ها در تهران همیشه خالی هستند و ساکنی ندارند. آن هم یا به خاطر پایین بودن قدرت خرید مردم و بالا بودن اجاره ها و قیمت های فروش خانه در بعضی مناطق یا شاید مسافرت طولانی مدت خیلی ها به خارج از کشور یا شهرستان و خالی ماندن خانه ها.

معماری چیست؟

یک ساختمان با معماری مدرن و جذاب

پس نمی توان صرفا با دودوتا چهارتا آمار دقیقی را ارائه داد. اما معماری امروزه در همه جای شهر کاربرد دارد و در ساخت تمامی این خانه های نوساز ردپای معمار یا معماران به چشم می خورد. بعضی را دانشجویان پراستعداد معماری و بعضی را معماران باسابقه و قدیمی در شکل گیریشان نقش دارند. معمولا نقشه کشی ساختمان یکی از این مکان های تلاقی است. با نرم افزارهای خارجی اتوکد و غیره نما و نقشه از بالای اتاق ها و قسمت های مختلف ساختمان طراحی و اندازه گیری می شوند و به مهندس ناظر برای نظارت بر ساخت ساختمان توسط بناها تحویل داده می شود.

تلفیق دو رشته معماری و عمران این ساختمان ها را بنا می کند. معمولا چند بخش عمده ساخت یک ساختمان ابتدا نقشه کشی و ریختن برنامه ها و تنظیم بودجه و مصالح و سپس تخریب و جابجایی مصالح قدیمی در صورت نیاز و سپس ایجاد پی و فنداسیون ساختمان و سپس ایجاد اسکله اصلی ساختمان که گاه بتونی و گاه آهنی می باشد.و پس از آن تکمیل ساخت و ساز بنا و اتاق ها و سقف و کف و کانال ها و مجاری مختلف عبوری نظیر کولر و آب و برق و گاز و غیره و لوله گذاری و در نهایت کاشی کاری و نازک کاری ساختمان و قرار دادن درها و پنجره ها و تکمیل مایحتاج یک ساختمان مسکونی است.

اما در بناهای شهری و ساختمان های عطیم الجثه و برج ها یا بناهایی نظیر پل ها و راه ها و تونل ها و پاساژها و استادیومها و …. اوضاع فرق دارد و نیاز به دستگاه ها عظیم الجثه و جرثقیل های غول پیکر و سال ها تحقیق در رابطه با جنس زمین و آب و هوا و تحمل سازه و محاسبات پیچیده تحمل وزن و دما و رطوبت و غیره وجود دارد. یک محاسبه اشتباه باعث نابودی میلیاردها دلار هزینه و زمان می شود. پس محاسبات گسترده و چندباره توسط گروه های موازی کار و استاندارد های سخت گیرانه اعمال می شود تا همه چیز درست پیش برود.

آرشیتکت های دنیا 

در دنیا معماران بزرگی وجود دارند که توانایی ها و علم پیشرفته تری هم دارند و توانایی ساخت برج ها و پل ها و راه ها و سازه های بسیار بزرگتر از توان ما و پیچیده تر و زیباتر را دارند. خیلی از شهرها هستند که از این معماران استفاده کردند و امروزه به قطب های گردشگری و توریستی و صنعتی تبدیل شده اند. معمولا برترین معماران در کشورهای جهان اول مانند آمریکا و آلمان و انگیس و فرانسه و مالزی و دبی کار می کنند. البته مهد هنر و معماری جهان را می توان ایتالیا دانست اما امروزه گوی سبقت دست دیگران است! معماری 98 در ایران نیز شکل های جدیدی به خودش گرفته است.

معمارهای بزرگ معاصر

بزرگترین و پرسابقه ترین معمارهای جهان معاصر

 تعریف معماری از دیدگاه معماران بزرگ

سرنیکولاس پوزنر (Sir Nikolaus Pevsner)
ساختمان هر چیزی است که فضایی را برای انسان و زندگی کردن در آن ایجاد می کند. اما معماری به ساختمان هایی اطلاق می گردد که جاذبه ای زیبایی‎شناسانه دارند. یعنی ایشون معمار را کسی می داند که ذوق هنری داشته باشد و یک بنای چشم نواز را خلق کند نه صرفا یک ساختمان معمولی و تکراری!
لوکوربوزیه (Le Corbusier)
نقل می کند که معماری بسیار ناگهانی و در لحظه ای از خلاقیت همانند یک شعر شکل می گیرد! یعنی معماری صرفا یک نیاز بالاتر از کارکرد است!
آدولف لوس (Adolf Loss):
معماری یک توده خاک و تپه به طول 6 فوت و عرض 3 فوت در جنگل است که با استفاده از یک بیل به شکل یک هرم روی هم انباشته شده است که شاید کسی در آن دفن شده است. راستش را بخواهید ما هم نفهمیدیم این معمار برجسته چی گفته است!!! ایشان در جایی دیگر فرموده که معماری چیزی نیست جز یادمان‌ها و مقبره‌ها!
اتین لویی بوله (Etienne-Louis Boullee):
نیاکان ما وقتی می خواستند برای خود یک خانه بسازند ابتدا آن را تصور می کردند و سپس آنرا می ساختند. این فرآورده ذهنی و خلاقیت معماری است!
ویلیام موریس (William Morris):
بشر متمدن هرگز نمی تواند از معماری خارج شود زیرا معماری هر چیزی است که در اطراف انسان وجود دارد و تنها صحراهای دست نخورده از آن مستثنی هستند!
سر هنری وتن هم:
معماری یه شرط دارد: یک ساختمان سودمند, دارای استحکام و پایداری و مسرت بخش و دلنواز !
ویترو ویوس معمار مشهور رومی:
معماری یعنی نظم و آرایش و تناسبات و هماهنگی , قرینگی , پسندیدگی و ایستادگی.
بالکریشنا دشی ( معمار هندی معاصر) :
معماری اندیشه ای ناب است و راز معماری نیز تنها کالبد بخشیدن به باورها نیست. برپاکردن دیوار و ساختن طاق برای ساخت مکانی برای کار و سکونت و عبادت و دیگر امور زندگی ، نیازمند شناخت اصولی است که از راه آنها اندیشه ناب بدست می آید.
محمدرضا قانعی :
هنرمعماری فراتر از عملکرد ، سازه و حتی مصالح ساختمانی پدید آورنده فرم و فضا است . معماری، تغییرشکل فضا به شکل هنرمندانه است.
وقتی می گوییم هنرمندانه منظورمان سه مفهوم «ابداع» «سنخیت» و «کمال» است.
لطیف ابوالقاسمی:
معماری بازتاب اندیشه ها و مباحث انسانی است.
دکتر صارمی:
آثار معماری مجسمه های بزرگ کره زمین اند.

 

وب سایت ما در واقع یک فروشگاه معماری ایرانیان و به زبان فارسی است. معمارمای یک سایت مرجع معماری و یک سایت دانلود معماری و جزو بهترین سایت های معماری ایران است.
در این سایت کمک آموزشی هایی برای انجام پروژه های تحقیقاتی معماری مخصوصا برای دانشجویان لیسانس معماری وجود دارد. می توانید محصولات ما را در بخش فروشگاه معماری و یا در بخش تحقیقات معماری مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

Summary
معماری و معمار
Article Name
معماری و معمار
Description
معمار , معماری , آرشیتکت , عباراتیست که امروزه به حرفه ای مربوط است که به ساخت و ساز ساختمان ها و خانه ها و تاسیسات شهری مربوط می شود. دیگر مثل قدیم نمی توان صفر تا صد ساخت یک خانه را به یک سرکارگر و چند عمله بنا سپرد و در نهایت یک خانه با دیوارهای آجری کج و معوج زشت و اندازه های غیراستاندارد چشمی نهایت یک یا دو طبقه تحویل گرفت.
Author
Publisher Name
Memarmy.ir
Publisher Logo