بهترین معماری جهان | هنر معماری چیست؟

جزوه-تاریخ-معماری-جهان-و-معاصر

 

معماری یکی از کهن ترین رشته های ابداعی بشریت در طول تاریخ و حیات خود بوده است انسان ها از زمان غار نشینی به دنبال زیبایی و ظاهر محل زندگی خود بودند و در واقع اولین معمارها غارها را تزیین کرده اند و محلهای مناسب زندگی را انتخاب کرده اند که این خود بخشی از پروسه امروزی معماری است که انتخاب مکان بسیار اهمیت دارد. پس از غارنشینی انسان وی به دامداری و کشاورزی روی آورد که هر جفت اینها نیازمند ساخت مکانهایی برای نگهداری حیوانات و یا زندگی انسان هستند که به ناچار انسان مجبور شد معماری نوین را یاد بگیرد و برای خودش خانه بسازد و دیگر از مکان های طبیعی فاصله بگیرد معمار باهنر خود که معماری است امروزه تمام ساختمان ها و مکان های شهری و روستایی را می سازد و با هنر خود که از طریق آکادمیک یا نسل به نسل منتقل شده است این کار را انجام می‌دهد. اینکه معماری چیست به زبان ساده می توان گفت که معماری یعنی طراحی هر آنچه که انسان در آن زندگی می کند که البته ساختن آن نیز بخشی از معماری است و امروز آن را بانام شاخه عمران تفکیک کرده اند. 

هنر معماری چیست؟

هنر معماری در زیباسازی شهرها و ساختن بناهایی مقاوم در برابر باد و بوران و زلزله و سیل شکوفا می شود و مثلاً شما با محاسبات معماری می توانید کاری کنید که یک ساختمانی که می تواند مثلاً پانصد تن را تحمل کند با شگردها و ترفندهای معماری هزار تن را تحمل کند و سالهای سال بادوام پابرجا بماند. انواع معماری شامل معماری ساختمان های شهری مبلمان شهری معماری صنعتی و هر آنچه که در کره زمین وجود دارد از آن به عنوان ساختمان یا بنا یا محل تفریحی تجاری ورزشی یاد می‌شود می باشد. رشته معماری یکی از پر برکت ترین رشته های دانشجویی در دانشگاه های ایران و جهان است مهد معماری ایتالیا ست و دانشگاه های این کشور سرآمد در جهان می باشند تمامی ساختمان ها و کارخانه ها و پل ها و ورزشگاه ها و خانه ها و آسمان خراش ها و فرودگاه ها و بیمارستان ها توسط معماران ساخته می شود. معمولاً معماری در ایران رشته های پرهزینه و پرمخاطب و باکلاس است و اکثراً دختران به آن تمایل دارند. 

تخت جمشید عزیز

تخت جمشید عزیز

بر خلاف رشته‌هایی مثل برق و کامپیوتر دخترهای ایرانی بیشتر به رشته‌هایی مثل معماری گرایش دارند این رشته به علت داشتن وسایل عجیب و غریب برای دانشجویان و حمل و نقل آنها در سطح شهر رشته باکلاس به حساب می‌آید. سایت معماری با داشتن صد ها مقاله و تحقیق آماده برای معماری و عمران کمک دانشجویان و تازه کاران رشته معماری و سایر رشته های مرتبط است. درآمد رشته معماری معمولاً خوب است و شما با درآمد این رشته میتوانید زندگی مرفهی داشته باشید بسته به کار و رابطه های شما می توانید با کشیدن یک نقشه برای یک ساختمان بزرگ با اتوکد و سایر اپلیکیشن ها پول بزرگی را به جیب بزنید و سایر کارها را به افراد رشته عمران بسپارید ولی شما در برابر سازه خودتان مسئولی.

اما چرا رشته معماری در ایران انقدر دختر پسند است؟

البته پسرها هم به دلیل وجود دختران بسیار در دانشگاه‌ها کوچکتر از زیبارو هستند به این رشته روی می آورند تا بتوانند در دانشگاه هم بزنند با جنس مخالف ارتباط بیشتری داشته باشند شاید در بعضی دانشگاه ها همانند دانشگاه تهران‌جنوب آزاد اسلامی تعداد دختران در رشته معماری ۲ برابر پسران است و این چنین بعضی پسران دچار تفکیک جنسیتی می شود و بعضی پسران در رشته معماری برای هر کدامشان دو دختر است. 

Persepolis

Persepolis

معماری بهترین رشته دانشگاهی!

بهترین گرایش رشته معماری همان معماری مذکور است که با اتوکد و گونیا و نقاله شما باید نقشه ساختمانی بکشید و محاسباتی البته سخت انجام دهید شغل های مرتبط با رشته معماری تنوع کمی دارند اما تعداد زیاد و درخواست زیادی در سطح شهر و تمام ساختمان‌های تمام شهرها دارند. زاها حدید معروف ترین معمار جهان یک زن مستقل و معماری بسیار زبردست بود که چند سال پیش از دنیا چشم فرو بست اما کارهای او تا ابد سمبل بعضی از شهرهای بزرگ جهان باقی خواهند ماند. به فرآیند و محصول فرایند برنامه ریزی طراحی و ساخت انواع ساختمان ها و انواع دیگر سازه ها معماری می گویند. معمولاً ساختمان ها محصول نهایی معماری می باشند و معمولاً مثل نمادهای فرهنگی و کارهای هنری دیگر شناخته می شوند.

معماری در جهان و تاریخ

تمدن های باستانی و کهن بیشتر از روی معماری ساختمانهای به‌جامانده و باستانی و دستاوردهای شان شناخته می شود. در آفریقا از ۲۶ هزار سال قبل از میلاد حضرت مسیح نمونه های تخت سنگ هایی در غارهای کشور نامیبیا دیده شده اند که نشان از مراسم آیینی و ساخت مجسمه ها و هنرهای معماری هستند. معماری بودایی، معماری هندویی و معماری سیکی از معماری قاره آسیا در گذشته هستند و کمی جلوتر معماری کهن باستانی رانی در زمان هخامنش و کوروش کبیر بزرگ ترین و زیبا ترین بنای دست ساز تاریخ بشریت پس از اهرام های مصر را بر جای گذاشته‌اند که بسیار بادوام و زیباترین بناهای جهان است. به راستی می توان گفت تخت‌جمشید بزرگ ترین و زیبا ترین بنای به جا مانده است که هم عنصر زیبایی را به معنی کامل کلمه و ظرافت بی نظیر و تمام ناشدنی سر ستون ها و طاق ها و بناهای زیبا در استان فارس و همچنین وابسته های آن حکومت در استان‌های دیگر مثل کرمانشاه قرار دارند. تخت جمشید از چند جنگ بزرگ سالم و زنده بیرون آمده است و افتخار و زیبایی خود را به رخ همگان می‌کشد کوروش کبیر با ساختن این بنا خدمت بزرگی به رشته معماری و تمام معماران جهان کرده است. تقلید از این بنای زیبا و جهانی در اکثر جهان دیده می شود و این شاهکار هنری ۲۵۰۰ سال پیش است که هنوزم که هنوزه کسی نتوانسته چنین بناهایی با سنگ بسازد این قدر زیبا و این قدر با ظرافت و انقدر محکم و استوار و هنرمندانه.

اروپا مهد معماری مدرن

یونان و روم باستان اصلی ترین بخش معماری موازی معماری ۲۵۰۰ ساله ایران در زمان هخامنشیان هستند و پس از حمله آنها به ایران و نابودی نسبی ناجوانمردانه معماری در ایران آن‌ها بودند که اوج گرفتند و پرچم‌های معماری را به دست گرفتند و سالها سازه های معماری بزرگ تر و نوین تر و مدرن را ساختند البته که هنر معماری ایران را به سرزمین خویش بردند و از آن استفاده ها کردند هزاران هزار سازه سنگی از آن زمان در یونان و ایتالیا و سایر کشورها بر جای مانده است هم اکنون هم اروپا و ایتالیا مهد هنر و معماری هستند.

معماری در اروپا

معماری در اروپا

آمریکا پیشگام معماری مدرن

اما آمریکا آمریکاست و پس از جنگ جهانی دوم گوی سبقت را در تمامی رشته ها و زمینه ها از تمام جهان رو بود و با توسعه صنعت با استفاده از صدها دانشگاه نخبه پرور و جذب سرمایه های جهان به خود مهد علم و صنعت شد و بزرگترین قدرت تجاری جهان باید هم در این هفتاد سال تمام گذشته و باستان نداشته خود را جبران کرد و از همه جهان جلو زد و در معماری و عمران و سازه و بنا الان از همه جلوتر است با جذب دانشمندان سایر کشورها توانست در معماری هم شاهکارهایی به وجود بیاورد و شهرهایی همچون نیویورک به کالیفرنیا و شیکاگو را با هنر معماری معماران زبردست جهان ایجاد کند که انواع و اقسام ساختمان‌های بلند مرتبه و آسمان خراش در آن به چشم می‌خورد.

معماری در آمریکا

معماری در آمریکا

معماری در خاورمیانه و ایران

اما در خاورمیانه و ایران معماری کلی هواخواه دارد و هنوز هم که هنوزه علیرغم معماری باستانی معماری مدرن نیز در ایران رگه‌هایی را بروز داده است مثلاً برج میلاد تهران یا پل طبیعت بزرگ در اتوبان مدرس تهران یا ساختمان‌هایی که در زمان شاه ساخته شده اند همانند میدان آزادی و ورزشگاه آزادی و فرودگاه مهرآباد تهران و زیر بنای متروی تهران از هنرهای معاصر و مدرن رشته معماری در ایران هستند و قبل از آن در ۲۵۰۰ سال اخیر پس از هخامنشیان در دوره هایی مثل صفویان نیز هنر معماری اسلیمی مخصوصاً در اصفهان که به آن نصف جهان می گویند بروز کرد و شاهد آثار شگفت آور مثل سی و سه پل و هزاران هزار بنای زیبا در شهر اصفهان هستیم.

معماری در ایران

معماری در ایران

تهران و اصفهان دارای بیشترین سازه های مدرن در ایران هستند و استان فارس نیز بزرگترین بخش سازه های باستانی در ایران است که هر گردشگری باید تمام آن را ببینند.