بهترین معماری‌های ایران

nasir-ol-molk

ایران مهد فرهنگ و هنر است ولی به علت وجود دولتهای بی لیاقت پشت سر هم از همه دنیا جا مانده است.

البته تحریم ها نیز بی اثر نبوده یک مشت تندرو اجازه نمی‌دهند رفاه و آسایش به ایران و منطقه خاورمیانه بازگردد.

اما معماری در ایران همیشه سرآمد بوده و رو به جلو حرکت کرده است که در زمان شکوفایی و افتخار و چه در زمان خفقان و انحطاط

از دیرباز در کنار رودها آثار به جا مانده از تمدن های دور در ایران موجود بوده و هر روز کشف می شوند و بر شگفتی جهانیان از عظمت گذشته دور ایران می افزاید.

iranwatching-626-1571570146-iran-mosque-architecture-photography-mohammad-domiri-12-min

iranwatching-626-1571570146-iran-mosque-architecture-photography-mohammad-domiri-12-min

ما ایرانیان به راستی که باید به گذشتگان خود ببالیم زیرا که آنها به کمک معماری ذاتی خود توانستند زیباترین کشور جهان را بسازند هرچند که در چهل سال اخیر از همه دنیا جا مانده ایم.

تخت جمشید به راستی که اولین و زیباترین اثر معماری پر ابهت در جهان است و شگفتی تمام جهانیان را در طول تاریخ و دوران ها و آینده در آورده و در خواهد آورد.

الکساندر که به هنر ایرانیان و هخامنشیان و دستورات کوروش کبیر بسیار حسادت میکرد به ایران حمله کرد و هرچند تخت جمشید را آتش زد اما نتوانست آن را نابود کند و هنوز هم پس از ۲۵۰۰ سال این بنا نابود نشده و پابرجا مانده و هنوز هم بزرگترین و زیباترین اثر هنری در جهان است.

قوانین معماری این بنا شگفت انگیز است و هنوز هم هیچ کس نتوانسته یک ساختمان به ابهت و بزرگی و عظمت و معماری زیبای آن بسازد.

هر کس به تخت جمشید رفته عاشقان شده جاذبه تخت‌جمشید او را گرفته و دوباره دلش می خواهد که به آنجا برگردد.

اگر از بناهای خیلی قدیمی بگذریم به زمان صفویان می رسیم که اصفهان نصف جهان شد و انقدر بناهای زیبا در آن ساختند تا در جهان شهره شد.

از مسجد عالی قاپو تا پل سی و سه پل و میدان نصف جهان و هزاران هزار بنای دیگر که در اصفهان است و می درخشد و انگار بویی از خراب شدن نبرده‌اند تا شهرهای دیگر و شیراز زیبا و مسجد شاه چراغ و بازار وکیل شیراز و مقبره حافظ و سعدی و بوعلی در همدان و مقبره شیخ فردوسی بزرگ و کبیر در نیشابور تا آسیاب بادی و بناهای حیرت آور شوش و خوزستان

پس از آن به بناهای مدرن چند دهه اخیر می رسیم.  از استادیوم آزادی و میدان آزادی شروع می‌شود و به متروی تهران و برج میلاد و پل طبیعت و خیلی از بناهای دیگر در تهران ختم می شود.

حتی شهرک‌های همانند اکباتان و آپادانا و امید در تهران بسیار معماری خوبی دارند.

می توان در ایران بسیار گشت و علاوه بر منابع طبیعی زیبا همچون شمال سرسبز و جنوب گرم و غرب کوهستانی و سرد و کویرهای مرکز و شرق به بناهای بسیار زیبایی در این شهرها که بنا به آب و هوای آن شهرها ته شده‌اند و خو گرفته‌اند رسید.